Studio czy plener?

Studio czy plener?

Chociaż nadal wykonuje się zdjęcia w studio, to jednak wielu fotografów już odchodzi od tego trendu. Dzisiaj bardziej modne i popularne staje się wyjście w plener. W takim otoczeniu zdjęcia są bardziej naturalne i spontaniczne. Mamy także do czynienia z atrakcyjnym tłem, dzięki któremu fotografie prezentują się znacznie bardziej atrakcyjnie, więc warto mieć to wszystko na uwadze. Zdjęcia plenerowe naprawdę mogą zachwycić.

Fotografia studyjna ma swoje ograniczenia. Kiedyś stosowano kolorów tła, jakie imitowały przyrodę czy architekturę. Dzisiaj takie rozwiązanie uważa się za kicz. Wiele osób decyduje się zatem na wyjście z czterech ścian studia, a na pewno będziemy mogli wiele na tym zyskać. W plenerze modele zachowują się bardziej naturalnie. Jeśli jest to para, to można powiedzieć, by zajęli się sobą, a fotograf jako obserwator może wykonać wspaniałe zdjęcia. W studio mamy do czynienia z większa ingerencją, ponieważ trzeba wyreżyserować poszczególne sceny. W ten sposób można zatem wysilić swoją kreatywność i stworzyć znacznie ciekawsze zdjęcia niż te w studio. Warto także odwiedzić kilka miejsc, a wtedy sesja będzie bardziej urozmaicona i atrakcyjna. Należy zatem koniecznie wziąć to wszystko pod uwagę w momencie planowania swojej sesji.

Można także połączyć zdjęcia w studio i plenerowe. W ten sposób nasi modele będą mieć zestaw ciekawych zdjęć w różnych miejscach. Jeśli jednak mamy do wyboru jedno albo drugie, to dzisiaj rzeczywiście znacznie częściej decydujemy się na wyjście w plener. Warto zatem wziąć pod uwagę najmodniejsze trendy, jakie dzisiaj się pojawiają, a każdy fotograf może znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Wielu tradycjonalistów po prostu źle się czuje w plenerze. Jeśli zatem nigdy takich fotografii nie wykonaliśmy, to warto na początku trochę się podszkolić, by rzeczywiście swoim klientom zapewnić już najlepsze efekty. Wbrew pozorom fotografowanie na świeżym powietrzu nie jest takie proste. Pomysłowość nadal jest podstawą, ale ważne są także aspekty techniczne oraz fakt, że nie mamy wpływu na pogodę.