Retusz zdjęć

Retusz zdjęć

W kolorowych czasopismach można podziwiać mocno wyretuszowane gwiazdy, ale także miejsca i przedmioty, które nie wyglądają tak jak w rzeczywistości. Mamy do czynienia obecnie z erą fotografii cyfrowej, a więc obróbka graficzna jest niezbędna. To, w jaki sposób ją wykonamy, zależy jednak wyłącznie od nas. Na własne potrzeby nie trzeba stosować takich mocnych modyfikacji. Warto wiedzieć, co należy koniecznie poprawić, a jakich metod lepiej nie używać. Ważne, by model mógł jeszcze siebie na zdjęciu rozpoznać.

Obróbka graficzna nie jest prosta. Trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. O ile poprawa kontrastu, wyostrzenie czy też dodanie lub zabranie kolorów to oczywistość, o tyle retusz danej osoby jest już dość kontrowersyjny. Zazwyczaj poprawiamy fotografie w taki sposób, by nadal wyglądały dość naturalnie. Można za to usunąć niedoskonałości, jakie psują efekt. Najczęściej takie problemy pojawiają się na twarzach pozujących osób, więc warto się na tym skupić. Różnego rodzaju wypryski, niejednolita cera, ale także błyszcząca się skóra czy też inne niedoskonałości można oczywiście usunąć. Na szczęście programy graficzne proponują nam tak wygodne i efektywne narzędzia, że nie poświęcimy na to zbyt wiele czasu, a osiągniemy doskonałe efekty. Jednocześnie taki retusz nie sprawi, że model będzie wyglądał dziwnie.

Warto więc skupić się na takiej obróbce graficznej, która będzie stanowiła lekkie wprowadzenie poprawek do zdjęć, a nie zmieni ich całkowicie. Należy zatem koniecznie wziąć to wszystko pod uwagę i najlepiej po prostu eksperymentować, pamiętając o tym, by zachować oryginały swoich fotografii. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z programów graficznych typu cyfrowa ciemnia. Tutaj można wyretuszować pewne baki na wykonanej fotografii. Jest to bardzo funkcjonalne narzędzie, jakie rzeczywiście spełni nasze oczekiwania pod każdym względem, a to jest najważniejsze. Dzisiaj mamy do wykorzystania wiele różnych programów do wykorzystania, więc warto poszukać tego odpowiedniego dla siebie.