Kontakt z modelem

Kontakt z modelem

Sesja fotograficzna to współpraca między fotografem a modelem. Warto zatem skupić się na takich relacjach, a będziemy mogli uzyskać doskonałe efekty pod każdym względem. Pozytywne relacje między fotografującym a modelem to gwarancja ciekawych zdjęć, warto więc o to zadbać, by później móc realizować swoje wizje artystyczne.

Na początku swojej drogi zawodowej, fotografowie często wykonują zdjęcia za darmo. Szukamy zatem także modeli, którzy będą nam pozować wyłącznie za otrzymanie później swoich fotografii. Tym bardziej w takiej sytuacji trzeba zadbać o to, by model czuł się komfortowo przed obiektywem. Należy zatem koniecznie zdecydować się na takie rozwiązania, jakie będą dla nas najlepsze i sprawią, że również model poczuje się dobrze. Przede wszystkim jest wielka różnica między zawodowymi modelami a amatorami. Zawodowcy doskonale wiedzą, w jaki sposób się ustawić, więc sesja przebiega dość sprawnie. Ewentualnie ingerencja fotografa nie jest wcale tak duża jak mogłoby się to wydawać. Warto także zatrudnić wizażystkę i kogoś od doboru ubrań, by stworzyć rzeczywiście kompletną stylizację. Wtedy fotograf ma znacznie ułatwione zadanie, więc należy się nad taką opcją zastanowić.

Amatorzy z kolei wymagają już udzielania większych instrukcji. Jeśli jednak jest to osoba dość lotna, to po kilku wskazówkach będzie wiedziała jak się ustawić, by fotograf osiągnął zamierzony efekt. W czasie sesji warto także robić krótkie przerwy, zapewnić modelce czy modelowi posiłek, coś do picia, a także oczywiście dostęp do toalety. Należy zatem koniecznie wziąć to wszystko pod uwagę, a będziemy mogli dobrze przygotować się do sesji z modelem. Pamiętajmy, że po drugiej stronie stoi człowiek, a nie tylko obiekt do fotografowania. Warto rozmawiać, pożartować, a wtedy atmosfera stanie się znacznie przyjemniejsza, a zdjęcia bardziej naturalne i spontaniczne. Trzeba przygotować się do takiej sesji, a jeśli jest to model amator, to koniecznie należy także przemyśleć swoje pomysły, by nie były zbyt ekstremalne. Należy zatem zainteresować się również tym, co będzie dobre dla drugiej strony.