Już profesjonalista czy jeszcze amator?

Już profesjonalista czy jeszcze amator?

W dzisiejszych czasach każdy posiada aparat fotograficzny. Modeli jest tak wiele, że każdy może znaleźć dla siebie coś odpowiedniego pod każdym względem. Przede wszystkim patrzymy na cenę, ale także jakość zasługuje na uwagę. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z fotografią od zwykłych kompaktów i robienia zdjęć dla zabawy. Później pojawia się pierwsza lustrzanka i wtedy zaczyna się prawdziwa pasja.

Bardzo często fotografią można się zarazić od swoich rodziców, dziadków czy innych członków rodziny, zwłaszcza jeśli mieliśmy do czynienia z fotografią analogową i zafascynowało nas wywoływanie zdjęć w ciemni. Dlatego należy koniecznie zwrócić uwagę na źródła, jakie sprawiają, że takie zainteresowania rozwijają się w naszej głowie. Posiadanie pierwszej lustrzanki to rzeczywiście wielkie wydarzenie. Zmienna optyka zapewnia już więcej możliwości. Można wybrać fotografię makro, obiektywy szerokokątne, ale także długie, dzięki którym istnieje szansa złowienia nawet zwierząt leśnych, jeśli wykażemy się odpowiednią cierpliwością i konsekwencją w swoich działaniach. Gdy posiadamy swoją pierwszą lustrzankę warto fotografować jak najwięcej i dość zróżnicowań elementy. Skupiamy się nie tylko na pejzażach, warto także zwrócić uwagę na ludzi. Nie jest to proste, ale doskonale wpływa na warsztat początkującego fotografa. Oczywiście po wykonaniu zdjęć, należy je przejrzeć, wyselekcjonować te najlepsze i dokonać obróbki graficznej, jaka dzisiaj jest już podstawą. W momencie przeglądania fotografii warto zwrócić uwagę na popełniane błędy. W ten sposób będzie można ich uniknąć w przyszłości. Mogą dotyczyć nie tylko źle dobranych parametrów technicznych aparatu, ale także kadrowania, wyboru tła czy wielu innych elementów. Trzeba zatem nieco bliżej przyjrzeć się swoim zdjęciom.

Profesjonalny fotograf jest już bardziej pewny siebie, wie jakie efekty uzyska, jak kadrować, rozmawiać z modelami i w jaki sposób dokonać obróbki graficznej. Taki specjalista potrafi także na swojej pracy zarobić i nie wstydzi się swoich zdjęć. Właśnie w takim zakresie zachodzi przejście od amatorskiego do profesjonalnego wykonywania zdjęć.