Jak radzą sobie fotografowie ślubni?

Jak radzą sobie fotografowie ślubni?

W dobie wszechobecnych smartfonów, tabletów i cyfrowych aparatów zastanawiające jest, czy profesjonalni fotografowie mają szansę utrzymania się na rynku, zwłaszcza że konkurencja jest ogromna. Przechadzając się po mieście mija się ogromną ilość studiów fotograficznych, ale ruchu w nich nie widać. Jak to zatem jest, że jest ich tylu na rynku, a żaden (na całe szczęście) nie splajtował? Kluczem do sukcesu jest wykonywanie profesjonalnych sesji zdjęciowych. Do nich zalicza się fotografia ślubna, ale i sesje narzeczeńskie cieszą się coraz większą popularnością.

Koszty a zalety fotografii ślubnej

Oczywiście koszt takiej usługi jest niesamowicie wysoki (to za jego sprawą studia fotograficzne wciąż mogą istnieć), ale radość z otrzymanych zdjęć przyćmiewa ewentualny żal, że wydało się aż tyle pieniędzy. Coraz popularniejsze stają się też sesje noworodków i niemowląt. Wykonanie takich zdjęć wiąże się z nie lada wysiłkiem i cierpliwością. Zwłaszcza fotografowanego dziecka. Jaki jednak jest sens robienia sesji zdjęciowych. O ile w przypadku fotografii ślubnej powód jest całkowicie oczywisty (chęć zachowania tych cudownych chwil w postaci zdjęć), to w przypadku innych nie zawsze do końca wiadomo, o co uczestnikom takich sesji może chodzić. Warto więc chwilę się nad tym zastanowić i spróbować znaleźć jakieś wyjaśnienie tej wątpliwości. Sesja ślubna została wyjaśniona, a co z sesją narzeczeńską?

W jakim celu wykonać sesję narzeczeńską?

Zdaje się, że jest ona wykonywana głównie w celu przetestowania potencjalnego fotografa, z którym planuje się podpisać umowę na fotografię ślubną. Aby jednak to uczynić trzeba najpierw się dowiedzieć czy warto. Portfolio nie do końca mówi o umiejętnościach danej osoby, stąd wziął się pomysł na wykonywanie właśnie takich narzeczeńskich zdjęć. A o co może chodzić w fotografowaniu niemowląt i noworodków? Prawdopodobnie osobami decydującymi się na taką czynność kieruje chęć uwiecznienia tych cudownych chwil związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Są to chwile tak ulotne i tak okropnie szybko mijające, że aż trudno je dostrzec. Zdjęcia mają zatrzymać ten czas (tak samo jak to jest w przypadku fotografii ślubnej). Bardzo popularne są także portrety rodzinne. Wykonanie takiego zdjęcia w niczym nie przypomina wcześniejszych sesji, ale również jest uroczą, rodzinną pamiątką.

Wykonanie tego zdjęcia może być o tyle trudniejsze (rzecz jasna nie dla fotografa, co dla osób, które mają zostać sfotografowane), że należy w odpowiednim momencie postarać się wyglądać jak najlepiej, co skutkuje przeważnie bardzo nienaturalnym wykrzywieniem twarzy w stylu a’la uśmiech. Podczas sesji jest zupełnie inaczej. Fotograf proponuje różne ustawienia, na które przeznacza kilka klatek (kto oglądał Top Model wie o czym mowa). Zdjęcia portretowe kojarzą się z bardzo sztywną pozą, jeszcze sztywniejszą miną, a wszystko w całkowicie nienaturalnej atmosferze. Mimo wszystko efekty są bardzo zadowalające, dlatego właśnie tak dużo rodzin decyduje się na tego typu fotografię. Podsumowując należy stwierdzić, że wszelkie sesje, fotografie ślubne i portrety pomagają fotografom w utrzymaniu się na rynku pracy. I to bardzo cieszy.