Jak fotografować dzieci?

Jak fotografować dzieci?

Dzieci to najtrudniejsi modele, jakich można sobie wyobrazić. Są bardzo szybkie i energiczne, więc trzeba się wykazać sporym refleksem. Po chwili już są znudzone, mogą zacząć rozrabiać lub płakać, a wtedy właściwie już jest po sesji, ponieważ maluch nieciekawie się prezentuje. Dzieci są też oczywiście bardzo pomysłowe i do pewnego wieku bardzo chętnie pozują do zdjęć. Nie można ich do niczego zmusić, można jednak zachęcić w taki sposób, by osiągnąć pożądany efekt na zdjęciach. Sesje dziecięce to jedno z największych wyzwań, przed jakim staje w końcu każdy fotograf. Warto się na to spotkanie odpowiednio przygotować.

Najważniejsze jest podejście do małego modela. Już rodzice przygotowują dziecko do sesji, opowiadając o tym, jak proces będzie wyglądał, przygotowując ubranka i zabawki, jakie będą mogły znaleźć się na zdjęciach i mówiąc, jak grzecznie należy się zachować. Jednak w praktyce zawsze mamy do czynienia z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, więc trzeba się na to przygotować. Najlepszym rozwiązaniem jest pozwolić maluchom na swobodne zachowanie. Niech się bawią, spędzają czas z rodzicami w dość naturalny sposób. Sesję rodzinną warto także podzielić na część domową i plenerową. Gdy dziecko zaczyna już za bardzo rozrabiać, należy koniecznie zdecydować się na wyjście z domu. Na podwórku dziecko zawsze znajdzie dla siebie wiele ciekawych zajęć, jakie będą także świetną inspiracją dla fotografa.

Fotografowanie dzieci wymaga zastosowania dobrej techniki. Przede wszystkim trzeba być miłym, rozmawiać z maluchami, słuchać o ich pomysłach i zainteresowaniach. Fotograf musi też wykazać niesamowity refleks, by nie stracić świetnego ujęcia. Tutaj każda chwila trwa niezwykle krótko, ponieważ dziecko już jest w innym miejscu. Trzeba także cały czas zachęcać malucha, by spojrzał w obiektyw czy też wykonał inny gest. Nie zawsze to się uda, ale najważniejsze jest to, by uchwycić naturalność zachowania dziecka, więc należy mieć to na uwadze w takim właśnie momencie. W ten sposób sesja będzie udana i wrócimy do domu z kartą wypełnioną atrakcyjnymi ujęciami. Po kilku sesjach z dziećmi doskonale będziemy wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji.