Interesujesz się fotografią? Przeczytaj!

Interesujesz się fotografią? Przeczytaj!

Robiąc zakupy w sklepie dla fotografów w pierwszej kolejności poszukujemy konkretnego sprzętu i często zdarza nam się zapomnieć o akcesoriach, które mogą okazać się bardzo przydatne. Warto zapoznać się z podstawowymi akcesoriami w jakie możemy wyposażyć nasz aparat, ponieważ bez wątpienia ułatwią one życie każdemu fotografowi.

Pokrowiec

Niezbędny dodatek, który ochroni nasz aparat przed potłuczeniem oraz warunkami atmosferycznymi. Istnieją różne rodzaje pokrowców, standardowe, w których mieszczą się tylko aparaty, ale są także takie z miejscem przeznaczonym również na obiektyw, kartę pamięci, ładowarkę, kable, a nawet statyw. Przed kupnem pokrowca warto zastanowić się nad naszymi potrzebami, ponieważ nie zawsze warto nosić ze sobą aparat ze wszystkimi możliwymi akcesoriami, bo nie ukrywajmy, każda rzecz trochę waży i może nam być po prostu ciężko. Jakość jest niewątpliwie istotna, ponieważ pokrowiec chroniący nasz sprzęt powinien być wykonany nie tylko z wytrzymałego i naprawdę porządnego materiału, ale także nieprzemakalnego.

Zapasowy akumulator

Z aparatu bardzo często korzystamy poza domem, dlatego warto mieć przy sobie zapasowy akumulator, który może nas uratować, gdy wyczerpie nam się bateria w aparacie. Kupując taki akumulator warto sprawdzić, czy jest on przeznaczony do naszego aparatu. Ważne, żeby oprócz producenta zgadzał się także model naszego sprzętu.

Lampa błyskowa

Warto zainwestować w kupno zewnętrznej lampy, która sprawdzi się nie tylko przy robieniu zdjęć z dalszej odległości, ale także przy fotografiach robionych w pomieszczeniach. Podczas zakupu musimy mieć na uwadze dla jakiego rodzaju aparatu kupujemy lampę, ale także do czego chcemy ją zastosować, co chcemy oświetlać i czy chcemy wybrać tę samą firmę, z której mamy aparat. Nie warto bagatelizować przeznaczenia lamp zewnętrznych, ponieważ lampy znajdujące się w aparatach nie mają wystarczającej mocy i możemy nie być z nich zadowoleni.

Karta pamięci

Bez karty pamięci fotograf jest bezsilny, nie będzie mógł zrobić upragnionych zdjęć i właśnie dlatego warto zakupić nie jedną, a dwie karty, żeby mieć zawsze jedną w zapasie. Powinna być ona kompatybilna z aparatem, warto też zwrócić uwagę na jej pojemność i prędkość przetwarzania.

Statyw

Statyw nie jest obowiązkowy dla wszystkich, jednak warto wiedzieć o jego niewątpliwych zaletach. Pomaga on uzyskać stabilniejszy obraz i zapewnić użytkownikowi wygodę podczas przygotowania ujęcia. Korzystając ze statywu nie musimy się martwić o to, że drgnie nam ręka i zrobimy zdjęcie inaczej niż to zaplanowaliśmy, tutaj wszystko jest pewne. Może on być przydatny dla osób, które nie mogą się obejść podczas robienia zdjęć bez samowyzwalacza. Statyw będzie dla nich idealnym rozwiązaniem, ponieważ bez problemu będą mogły zadbać o dobry kadr jeszcze przed włączeniem samowyzwalacza.

Wyróżniamy statywy stołowe charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami i nadającymi się do lżejszych aparatów, na przykład kompaktów. Ich wybór jest naprawdę duży, podobnie jak zakres cenowy, jednak jest to opcja dla osób, które potrzebują statywu jedynie do użytku okazjonalnego. Dostępne są także statywy lekkie, przeznaczone do aparatów o średniej ciężkości, są mobilne i nie ważą więcej niż kilogram, co jest bez wątpienia dużą zaletą. Można kupić także standardowe statywy, które są większe i cięższe, ale nadal w stosunkowo niskiej cenie. Statywy studyjne należą do najcięższych i ich ceny są wysokie, dlatego polecane są głównie profesjonalistom. A na koniec warto wspomnieć jeszcze o monopodach, które składają się z trzech lub czterech części, są lekkie i wygodne w transporcie, jednak wymagają przytrzymywania, co może być nieco kłopotliwe.