Drukowanie zdjęć – papier foto

Drukowanie zdjęć – papier foto

Początkujący fotografowie stają często przed dylematem – drukowanie niewielkiej liczby zdjęć się nie opłaca, gdy współpracuje się w profesjonalnym studiem poligraficznym czy drukarnią, z kolei samodzielne drukowanie zdjęć na domowej drukarce raczej nie gwarantuje takiej jakości, jakiej oczekuje pasjonat fotografii.

Papier foto – jak kupować

Tymczasem, o ile dysponuje się porządną drukarką, dającą dobrą jakość wydruku w ogóle, oraz można ustawić jakość fotograficzną dla dystrybucji tuszu, drukowanie w domowych warunkach może dać takie efekty, jak w profesjonalnej drukarni. Wszystko zależy od tego, czy mamy papier fotograficzny do drukarek, który pozwala uzyskać znakomitą jakość druku. Dlaczego z tym papierem jest to możliwe? Przede wszystkim – nie jest to zwykły papier jak taki, na którym możemy drukować dokumenty tekstowe czy nawet schematyczne obrazki. Cechuje się większą gęstością, specjalną strukturą i obecnością dodatkowych powłok.

Dobry papier fotograficzny do drukarek składa się z trzech warstw – warstwy obrazu, podkładu oraz spodniej.Warstwa obrazu to znów minimum trzy powłoki, które zapewniają dobre trzymanie tuszu oraz zapobiegają wnikaniu barwników głębiej. Warstwa podkładu ma kluczowe znaczenie dla sztywności papieru – tańszy i cieńszy zawiera podkład z włókien celulozy. Droższy, który jest nieporównywalnie lepszej jakości, w warstwie podkładu zawiera wodoodporne tworzywo sztuczne. Jest sztywny, gładki i bardzo trwały. Warstwa spodnia powinna zapobiegać zwijaniu się papieru. Jeśli zdjęcia się zwijają, oznacza to, że warstwa spodnia jest gorszej jakości.

Wybierz papier do drukowania zdjęć dla swojej drukarki

Dobór papieru zależy także od rodzaju druku. Gdy dysponujemy drukarką atramentową lub laserową, trzeba wybrać papier przeznaczony właśnie do danego rodzaju drukarki. Szczególnie uznawane przez fotografów są drukarki atramentowe. Zdjęcia wydrukowane na przeznaczonym do nich papierze nie rozmazują się, szybciej wysychają i długo zachowują trwałość barw. Lepiej niż laserowe oddają głębię i nasycenie kolorów, pozwalają także uzyskać lepszy kontrast.

Profesjonalne drukowanie korzysta między innymi z papieru termosublimacyjnego – kolor jest nanoszony na papier przy pomocy technologii termosublimacji. Papier do takiego druku jest termoodporny, a jakość uzyskanych fotografii jest bliska jakości, jaką można otrzymać w laboratorium fotograficznym.